راهنمای سفر به اصفهان

اصفهان، شهری با اصالت و سرشار از هنر و فرهنگ ایرانی و از گردشگرپذیرترین شهرهای ایران در مقیاس ملی یا حتی جهانی است. اصفهان که به نصف جهان هم مشهور شده است، این جایگاه را مدیون شاهکارهای معماری خود است که در سطح جهانی و بین‌المللی شناخته شده‌اند. اگر اینها را در کنار طبیعت زیبا، زاینده رود دوست داشتنی، صنایع دستی متنوع و مردم شوخ و طنزپرداز این شهر بگذاریم، درمی‌یابیم که چرا اصفهان این اندازه، شهری محبوب برای گردشگری است. در این راهنمای سفر به اصفهان تلاش می‌کنیم اطلاعاتی فشرده و فراگیر برای سفری راحت به اصفهان در اختیار شما بگذاریم.

اصفهان کجاست؟

قبل از سفر به اصفهان بهتر است بدانیم که اصفهان کجاست؟ استان اصفهان یکی از استان‌های مرکزی ایران با مرکزیت شهر اصفهان است. این استان ششمین استان پهناور ایران و سومین استان پرجمعیت کشور است. مساحت استان اصفهان حدود ۱۰ کیلومترمربع است.

تاریخ شهر اصفهان به دوران باستان می‌رسد و در طول تاریخ، تابه‌حال سه بار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده است. این شهر به خاطر پیشینه و آثار تاریخی بی‌نظیری که دارد همیشه زبانزد خاص‌وعام بوده و گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

موقعیت جغرافیایی اصفهان

اصفهان در فلات مرکزی ایران در همسایگی شهرهای یزد، قم، چهار محال، سمنان و استان مرکزی قرار گرفته است. این استان از سمت شرق با استان یزد و خراسان جنوبی، از سمت شمال با استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به لرستان و چهارمحال و بختیاری و از جنوب با استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد همسایه است.

اصفهان کجاست؟

اگر بخواهم موقعیت جغرافیایی استان اصفهان را از نظر طبیعی بررسی کنم، باید بگویم که این استان از شرق و شمال به دشت کویر و از غرب و جنوب به رشته‌‌کوه‌های زاگرس محصور شده که محدودیت‌ها و مزایای مختلفی برای استان اصفهان ایجاد کرده.

شهر اصفهان هم به عنوان پایتخت استان، از غرب با خمینی شهر، از شرق با دشت سجزی، از شمال با شاهین شهر و از جنوب با کوه صفه و سپاهان شهر دسترسی دارد.

فاصله اصفهان تا شهرهای مهم ایران

قبل از سفر به اصفهان بهتر است فاصله حدودی بین شهر خودتان تا اصفهان را بدانید تا راحت‌تر برنامه سفر به اصفهان را بچینید. در این قسمت فاصله چند شهر مهم تا اصفهان را به شما می‌گوییم:

  • فاصله اصفهان تا تهران: حدود ۴۳۷ کیلومتر (حدود ۴ ساعت)
  • فاصله اصفهان تا شیراز: حدود ۴۸۰ کیلومتر (حدود ۵ ساعت)
  • فاصله مشهد تا اصفهان: حدود ۱۲۴۵ کیلومتر ( حدود ۱۲ ساعت)
  • فاصله تبریز تا اصفهان: حدود ۸۹۱ کیلومتر ( حدود۸ ساعت و نیم)
  • فاصله بندرعباس تا اصفهان: حدود ۹۹۶ کیلومتر ( حدود ۹ ساعت و نیم)

معرفی شهر اصفهان

اصفهان با تاریخ غنی خود دارای بناها و شاهکارهای معماری زیادی است. شهر اصفهان در طول تاریخ چندین بار به عنوان پایتخت سلسله های مختلف انتخاب شده و بر همین اساس دارای آثار تاریخی زیبایی. مطمئنا با یکبار سفر به شهر Isfahan نمی توانید از همه زیبایی بازدید کنید. استان اصفهان از جمله شهرهای مرکزی ایران و از نظر بزرگی و جمعیت نیز به عنوان سومین شهر ایران است. آثار تاریخی و فرهنگی زیادی از اصفهان در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. این شهر سالانه میزبان مسافران زیادی از سراسر جهان و داخل ایران است. اصفهان در طول تاریخ ایران، بارها پایتخت و یا شهری مهم بوده است. در شهر اصفهان، بناهای تاریخی، جاذبه های گردشگری و صنایع دستی همگی دست در دست هم داده اند و این شهر را به یکی از قطب های گردشگری ایران تبدیل کرده اند.

راهنمای سفر به اصفهان | هرآنچه باید درمورد سفر به اصفهان بدانید

آب و هوا و بهترین فصل سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به اصفهان از لحاظ آب و هوایی فصل بهار و پاییز است. اگر به دنبال فصلی ارزان برای سفر به این شهر تاریخی هستید، پیشنهاد ما زمستان است. اما اگر در هنگام تابستان قصد سفر به این شهر را داشته باشید، توجه کنید که تابستان های اصفهان بسیار گرم خواهد بود و ممکن است همین گرمی هوا اذیتتان کند. در فصل بهار نیز با خوش آب و هوا ترین فصل تجربه خوبی از سفر را خواهید داشت، اما یکی از فصل های بسیار شلوغ خواهد بود. چون شمار زیادی از گردشگران عازم سفر به این شهر می شوند و شما باید حوصله شلوغی را داشته باشید.

جاذبه های تاریخی اصفهان

همان طور که قبلا ذکر شد، شهر اصفهان در گذر زمان، ظهور و افول قدرت های زیادی را به خود دیده است که نتیجه آن ساخت و یا تخریب بناهای بی شماری بوده است. اما اصفهان مملو از یادگاران گذشته است. جاذبه های تاریخی اصفهان عبارتند از:

سی و سه پل

نام دیگر سی و سه پل، پل الله وردی خان می باشد. این بنای تاریخی دارای ۳۳ دهانه است و ۲۹۵ متر عرض دارد. قدمت این پل زیبا به سده چهارم هجری و دوره حکومت شاه عباس صفوی باز می گردد. استاد حسین بنا اصفهانی، معماری این اثر زیبا را بر عهده داشته است و آن را بر روی زاینده رود ساخته است.

میدان نقش جهان

این میدان در واقع به میدان شاه معروف بود که پس از انقلاب اسلامی، به میدان امام تغییر نام داد. این میدان زیبا و مستطیلی شکل در مرکز شهر اصفهان واقع شده است. مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو، سر در قیصریه و مسجد امام چهار بنای موجود در اطراف این میدان هستند. همچنین حجره ها و مغازه های عرضه صنایع دستی، در اطراف میدان قرار دارند.

پل خواجو

این پل در قسمت شرقی پل الله وردی خان و بر روی زاینده رود ساخته شده است. پل شاه، پل حسن بیگ و پل بابا رکن الدین از نام های دیگر پل خواجو به شمار می روند. قدمت این پل به دوره حکومت شاه عباس دوم صفوی باز می گردد. کاشی کاری و تزیینات این پل، شهرت زیادی به آن بخشیده است.

کاخ چهل ستون

مساحت این بنای زیبا در حدود ۶۷۰۰۰ متر مربع می باشد. کاخ چهل ستون در دوره حکومت شاه عباس اول ساخته شده است. در ابتدا کوشک کوچک در میان باغ بنا نهاده شد که امروزه هسته این بنا را تشکیل می دهد. در زمان شاه عباس دوم، این بنا تکمیل گشت و تالار آینه و تالار ۲۰ ستون به آن اضافه گردید.

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور، دارای جاذبه های گردشگری متعددی می باشد که بازدید از هر یک از آنها خالی از لطف نخواهد بود. پارک جنگلی ناژوان یکی از معروف ترین اماکن شهر اصفهان است که در آن باغ پرندگان و خزندگان قرار دارد. تله سیژ و دولفیناریوم یکی دیگر از امکانات این پارک زیبا می باشد. آکواریوم بزرگ شهر اصفهان نیز در این مکان قرار دارد.

بوستان هشت بهشت و بام شهر نیز از دیگر جاذبه های این شهر زیبا محسوب می شوند.

صنایع دستی اصفهان

اما هر ساله مسافران زیادی از سراسر جهان و ایران به شهر اصفهان سفر می کنند و صنایع دستی این شهر را، به عنوان رهاورد سفر خود خریداری می نمایند. قلم زنی، منبت کاری، خاتم دوزی، مینا کاری و فلز کاری از جمله صنایع دستی شهر اصفهان محسوب می شوند که امروزه رونق اقتصادی مناسبی را در این شهر ایجاد نموده اند.

خوراکی ها و غذاهای سنتی اصفهان

اما همان طور که می دانید مردم هر منطقه از ایران متناسب با شرایط اقلیمی و آداب و رسوم خود دارای برنامه غذایی منحصر به فردی می باشند. بریانی، خورشت ماست، آش شله قلمکار و حلیم بادمجان از جمله غذاهای سنتی اصفهان به شمار می روند. هر ساله بسیاری از مسافران این شهر، هر یک از این غذاهای لذیذ را در سفره خانه ها و رستوران های سطح شهر سرو می کنند.

گز و پولکی نیز از جمله خوراکی های بسیار مشهور اصفهانی است که اغلب به عنوان سوغات اصفهان از آنها یاد می شود.

چه طور به اصفهان برویم: دسترسی به اصفهان

اصفهان یکی از قطب‌های گردشگری ایران است که یک‌جورهایی می‌توان گفت هر گردشگر ایرانی و خارجی برای دیدن آن سرودست می‌شکند! به خاطر این حجم از محبوبیت باعث شده که راه‌های زیادی برای سفر به این شهر وجود داشته باشد. برای سفر به اصفهان می‌توانید از هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی استفاده کنید. در این بخش هرکدام از این راه‌ها را بررسی می‌کنیم تا شما هم با توجه به سلیقه و بودجه خود، راه سفر به اصفهان را انتخاب کنید.

سفر به اصفهان با ماشین شخصی

سفر به اصفهان با ماشین شخصی به این بستگی دارد که مبدا شما کدام شهر باشد. مثلا مسیر تهران تا اصفهان تقریبا ۴۵۰ کیلومتر است و حدودا ۵ ساعت زمان می‌برد. در این حالت دیگر می‌توانید با خیال راحت به دل جاده بزنید و هرجا که دل‌تان خواست استراحت کنید.

سفر به اصفهان با اتوبوس

سفر با اتوبوس نسبت به هواپیما ارزان‌تر است، بنابراین اگر به فکر یک سفر اقتصادی هستید، اتوبوس گزینه بهتری است. شما می‌توانید از اکثر پایانه‌های مختلف در شهرهای ایران بلیط اتوبوس اصفهان تهیه کنید. اصفهان ۴ ترمینال در قسمت‌های مختلف شهر دارد که در ادامه آدرس هرکدام را می‌بینید:

  • ترمینال کاوه در شمال: اصفهان، بلوار کاوه
  • ترمینال صفه در جنوب: بزرگراه شهید دستجردی، نرسیده به بزرگراه شهدای صفه
  • ترمینال جی در شرق: خیابان همدانیان، خیابان جی
  • ترمینال زاینده رود در غرب: اصفهان، خیابان سهروردی

سفر به اصفهان با قطار

ایستگاه راه‌آهن اصفهان از ایستگاه‌های قدیمی کشور است که به شهرهای مهمی ازجمله شیراز، زاهدان، مشهد، بندرعباس، کاشان و تهران دسترسی دارد. قطار هم یک روش مقرون‌به‌صرفه برای سفر به اصفهان است، فقط نسبت به بقیه گزینه‌ها زمان طولانی‌تری در مسیر هستید. البته در ازای این زمان می‌توانید ساعت‌ها از پنجره قطار اطراف را تماشا کنید و لذت ببرید.

آدرس راه‌آهن اصفهان: اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی، روبروی سپاهان شهر، جنب مجتمع سیتی سنتر

شماره تماس: ۳۶۹۱۲۶۶۳-۰۳۱

سفر به اصفهان با هواپیما

اگر هزینه سفر به اصفهان برای‌تان یک دغدغه مهم محسوب نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم که سریع‌ترین و راحت‌ترین راه، یعنی هواپیما را انتخاب کنید. سفر با هواپیما گران‌تر از سایر روش‌هاست اما به‌هرحال سرعت و راحتی آن هم نسبت به بقیه گزینه‌ها اختلاف زیادی دارد.

پرواز به اصفهان، همه‌روزه و توسط ایرلاین‌های مختلف صورت می‌گیرد. البته باید حواستان باشد که فرودگاه بین‌المللی اصفهان خارج از شهر است و برای دسترسی به شهر باید از تاکسی‌های شبانه‌روزی فرودگاه یا تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید. فاصله زمانی فرودگاه تا مرکز شهر تقریبا نیم ساعت است.

اگر قصد سفر هوایی به اصفهان را دارید ما به شما پرواز ماهان را پیشنهاد می کنیم. ایرلاین ماهان امن ترین و محبوب ترین ایرلاین ایرانی است که برای شما سفری آسوده و بی خطر را رقم می زند. نرخ پرواز تهران – اصفهان با ایرلاین ماهان نزدیک به 1 میلیون تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست